Graviola (Guanábana) – tropické ovocie, ktoré lieči rakovinu? – video

Tmavozelený plod vážiaci aj 3 kilogramy. Tradičný liek stredoamerických indiánskych kmeňov. Biela dužina s “banánovo-broskyňovou” chuťou. Podľa niektorých sa jedná o jedno z najchutnejších tropických ovocí. Graviola alebo ak chcete guanabana. O čo sa vlastne jedná? Prečo spôsobili tieto plody vo svete medicínu veľký rozruch? Aj to sa dozviete v nasledujúcom článku. Čítajte ďalej …

Graviola (guanábana, anona ostnitá, Anona muricata) je tmavozelené ovocie vajcovitého tvaru pokryté menšími ostňami. Dužina je bielej farby, šťavnatá s kyslou, aromatickou chuťou pripomínajúcou banány a broskyne. Tmavohnedé semená tvoria veľké percento objemu plodu (až 24%). Sú podľa niektorých jemne jedovaté (Tzn. konzumácia väčšieho množstva môže spôsobiť nevoľnosť.), preto ich mnohí konzumenti zámerne vypľúvajú.

Rastlina Anona muricata sa pestuje hlavne v pralesných oblastiach Strednej a Južnej Ameriky. Tamojšie indiánske kmene používajú jej kvety, listy, korene, kôru (ale i plody) k liečbe mnohých neduhov – hypertenzia, astma, kardiovaskulárne poruchy, problémy s pečeňou atď. Graviola vzbudzovala pozornosť zo strany západnej medicíny asi od 40. rokov 20. storočia. Upriamili sa hlavne na jej účinky v boji proti rakovine. Prvý podrobnejší výskum o možnostiach jej využitia na liečbu tejto choroby prebehol až v roku 1976. Vedci boli pri mnohých pozorovaniach príjemne prekvapení vysokou účinnosťou látok obsiahnutých v tejto rastline. V niekoľkých prípadoch boli dokonca efektívnejšie ako často používaná chemoterapia. Okrem toho, že je guanábana zdravá, je vraj aj mimoriadne chutná. U nás ju zoženiete zatiaľ veľmi ťažko (resp. v žiadnom zo slovenských obchodov som ju zatiaľ nevidel.). Ak by sa vám predsa len podarilo na toto ovocie naraziť, môžete ho využiť na prípravu rôznych sladkých pokrmov. Najčastejšie sa pripravujú koktejly, zmrzliny, prípadne sa používa ako náplň do rôznych koláčov.

Pozrite si krátke video o graviole (ENG):

 

P.S.

Ak na toto ovocie v nejakom obchode narazíte, dajte mi prosím vedieť. Rád by som ho vyskúšal. :)

(Zdroje: http://www.zdravi-vitaminy-doplnky.cz/vyzkumy/je-opravdu-graviola-superlekem-na-rakovinu , http://en.wikipedia.org/wiki/Annona_muricata)

Pokiaľ sa vám tento príspevok páči a chcete, aby sa o ňom dozvedeli aj vaši priatelia, kliknite na jedno alebo viac tlačidiel pod týmto textom.

Related Posts

 • Alexa

  Guanabanu – Graviolu som si objednala na http://www.freshlandia.com cena je okolo 26 Eur za 1kg, obchod maju aj v OC Central v Bratislave.

  • Sebo

   Díky za tip: Keď budem mať cestu okolo Trnavského mýta určite sa tam zastavím. :)

 • http://www.igurman.com iGurman

  No do nákupných centier až tak často nechodím, ale tam sa pôjdem pozrieť aj aj! Niečo zaujímavé si vybrať.

 • Peťo Delarosa

  mrazenu dren maju v sklade FORNETTI pri BBC5 v Bratislave